Udhëtim ditor në Salzburg

Salzburg Kurgarten
Salzburg Kurgarten

Në Neustadt të Salzburgut, i cili quhet edhe Andräviertel, në veri të Kopshteve Mirabell, ekziston një zonë lëndinë e mbushur me modele, peizazhi, i ashtuquajturi Kurpark, ku hapësira rreth Andräkirche u krijua pas rrënimit të ish bastioneve të mëdha. . Kopshti i spa përmban disa pemë më të vjetra si bli dimëror dhe veror, qershi japoneze, robinia, pemë katsura, rrapi dhe panje japoneze.
Një shteg i dedikuar Bernhard Paumgartner, i cili u bë i njohur përmes biografive të tij për Mozart, shkon përgjatë kufirit me qytetin e vjetër dhe lidh Mariabellplatz me hyrjen nga Kurpark në katin e vogël përdhes, në pjesën veriore të Kopshteve Mirabell. Megjithatë, para se të hyni në kopshte, mund të dëshironi të gjeni një banjë publike së pari.

Nëse shikoni Salzburgun nga lart, mund të shihni se qyteti shtrihet mbi lumë dhe kufizohet nga të dy anët me kodra të vogla. Në jugperëndim nga një hark rrethi i përbërë nga Festungsberg dhe Mönchsberg dhe në verilindje nga Kapuzinerberg.

Mali i kalasë, Festungsberg, i përket skajit verior të Para-Alpeve të Salzburgut dhe përbëhet kryesisht nga gëlqerorë Dachstein. Mönchsberg, Kodra e Murgjve, përbëhet nga konglomerati dhe lidhet në perëndim të malit të kalasë. Nuk u tërhoq zvarrë nga akullnaja Salzach sepse qëndron në hijen e malit të kalasë.

Kapuzinerberg, në anën e djathtë të lumit si mali i fortesës, i përket skajit verior të Para-Alpeve Gëlqerore të Salzburgut. Ai përbëhet nga faqe shkëmbi të pjerrëta dhe një kreshtë e gjerë dhe përbëhet kryesisht nga gurë gëlqerorë Dachstein me shtresa të trashë dhe shkëmb dolomiti. Efekti pastrim i akullnajës Salzach i dha formën Kapuzinerberg.

Banjo publike në sheshin Mirabell në Salzburg
Banjo publike në sheshin Mirabell Gardens në Salzburg

Kopshtet Mirabell janë shpesh vendi i parë për t'u vizituar në një udhëtim ditor në Salzburg. Autobusët që mbërrijnë në qytetin e Salzburgut i lënë pasagjerët e tyre të zbresin kryqëzimi T i rrugës Paris-Lodron me Sheshin Mirabell dhe Dreifaltigkeitsgasse, terminali i autobusëve në veri. Përveç kësaj ka një park makinash, CONTIPARK Parkplatz Mirabell-Congress-Garage, në Sheshin Mirabell, adresa e saktë e të cilit është Faber Straße 6-8. Kjo është Linku për të arritur në parkingun e makinave me google maps. Vetëm matanë rrugës në sheshin Mirabell numër 3 ka një banjë publike që është falas. Kjo lidhje me hartat e Google ju jep vendndodhjen e saktë të banjës publike për t'ju ndihmuar ta gjeni atë në bodrumin e një ndërtese nën hije që ofron pemë.

Njëbrirësh në kopshtet Mirabell të Salzburgut
Njëbrirësh në kopshtet Mirabell të Salzburgut

Një shkallë mermeri neo-barok, duke përdorur pjesë të balustradës nga teatri i prishur i qytetit dhe statujat e njëbrirëshit, lidh Kurgarten në veri me katin e vogël përdhes të Kopshteve Mirabell në jug.

Njëbrirëshi është një kafshë që duket si një kalë me një bri në ballin e saj. Thuhet se është një kafshë e egër, e fortë dhe e shkëlqyer, aq flotë këmbësh saqë mund të kapet vetëm nëse i vihet një vajzë e virgjër. Njëbrirëshi kërcen në prehrin e virgjëreshës, ajo e thith atë dhe e çon në pallatin e mbretit. Shkallët e tarracës u përdorën si një shkallë muzikore kërcyese nga Maria dhe fëmijët von Trapp në Tingujt e Muzikës.

Njëbrirësh në hapat drejt kopshteve Mirabell
Njëbrirësh në hapat drejt kopshteve Mirabell

Dy njëbrirësh gjigantë prej guri, kuaj me një bri në kokë, të shtrirë në këmbë, ruajnë "Hapat muzikore", portën e hyrjes veriore të kopshteve Mirabell. Vajzat e vogla, por me imagjinatë argëtohen duke i hipur. Njëbrirëshët thjesht shtrihen në mënyrë ideale në shkallë, në mënyrë që vajzat e vogla të mund të shkelin drejtpërdrejt mbi to. Kafshët e portës duket se ushqejnë imagjinatën e vajzave. Vetëm një gjahtar mund ta joshë njëbrirëshin me një virgjëreshë të re të pastër. Njëbrirëshi po tërhiqet nga diçka e papërshkrueshme.

Mirabell Gardens Salzburg
Kopshtet Mirabell shikuar nga "The Musical Steps"

Kopshti Mirabell është një kopsht barok në Salzburg që është pjesë e Qendrës Historike të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s të qytetit të Salzburgut. Dizajni i Kopshteve Mirabell në formën e tij aktuale u porosit nga Princi Kryepeshkop Johann Ernst von Thun nën drejtimin e Johann Bernhard Fischer von Erlach. Në 1854 Kopshtet Mirabell u hapën për publikun nga perandori Franz Joseph.

Shkallët barok mermeri Pallati Mirabell
Shkallët barok mermeri Pallati Mirabell

Pallati Mirabell u ndërtua në vitin 1606 nga princi-kryepeshkop Wolf Dietrich për të dashurën e tij Salome Alt. "Shkallët e Mermerit Barok" të çojnë në Sallën e Mermerit të Pallatit Mirabell. Shkallët e famshme me katër fluturime (1722) bazohen në dizajnin e Johann Lucas von Hildebrandt. Ajo u ndërtua në 1726 nga Georg Raphael Donner, skulptori më i rëndësishëm i Evropës Qendrore të kohës së tij. Në vend të një balustrade, ajo është e siguruar me parapete imagjinative të bëra me harqe C dhe voluta me dekorime putti.

Pallati Mirabell
Pallati Mirabell

E gjatë, me flokë kafe të kuqërremtë dhe sy gri, Salome Alt, gruaja më e bukur në qytet. Wolf Dietrich e njohu atë gjatë një feste në dhomën e pijeve të qytetit në Waagplatz. Aty u mbajtën bordet zyrtare të bashkisë dhe morën fund aktet akademike. Pas zgjedhjes së tij si Princ Kryepeshkop Wolf Dietrich, ai u përpoq të merrte një dispensacion përmes të cilit do të ishte e mundur që ai si klerik të martohej. Pavarësisht përpjekjeve për ndërmjetësim nga xhaxhai i tij, kardinali Marcus Sitticus von Hohenems, ky projekt dështoi. Në vitin 1606 ai ndërtoi Kështjellën Altenau, tani të quajtur Mirabell, për Salome Alt, të modeluar sipas "periferisë Ville" romake.

Pegasi midis Luanëve
Pegasi mes luanëve

Bellerophon, heroi më i madh dhe vrasësi i përbindëshave, kalëron kalin fluturues të kapur. Arritja e tij më e madhe ishte vrasja e përbindëshit Monstër, trup dhie me kokë luani dhe bisht gjarpri. Bellerophon fitoi disfavorin e perëndive pasi u përpoq të hipte në Pegasus Mali Olympus për t'u bashkuar me ta.

Shatërvani Pegasus Salzburg
Shatërvani i Pegasit

shatërvan Pegasus që Maria dhe fëmijët kërcejnë në Sound of Music ndërsa këndonin Do Re Mi. Pegasi, mitik hyjnor kalë është një pasardhës i madhështor zot Poseidoni, zoti i kuajve. Kudo ku kali me krahë godiste thundrën e tij në tokë, shpërtheu një burim uji frymëzues.

Luanët që ruajnë shkallët e bastionit
Luanët që ruajnë shkallët e bastionit

Dy luanë prej guri të shtrirë në murin e bastionit, njëri përpara, tjetri paksa i ngritur duke parë drejt qiellit, ruajnë hyrjen nga kati i vogël përdhe në kopshtin e bastionit. Në stemën e Babenbergëve ishin tre luanë. Në të djathtë të stemës së shtetit të Salzburgut është një luan i zi i drejtë, i kthyer djathtas në ar dhe në të majtë, si në stemën e Babenberg, tregon një shirit argjendi në të kuqe, mburojën austriake.

Zwergerlgarten, Parku Xhuxh Gnome

Kopshti i xhuxhit, me skulptura të bëra nga mermeri i malit Untersberg, është pjesë e kopshtit barok Mirabell të projektuar nga Fischer von Erlach. Në periudhën barok, në shumë gjykata evropiane u punësuan njerëz të rritur dhe të shkurtër. Ata vlerësoheshin për besnikërinë dhe besnikërinë e tyre. Xhuxhët duhet të mbajnë larg çdo të keqe.

Bosket perëndimore me tunel gardh
Bosket perëndimore me tunel gardh

Bosquet tipike barok ishte një "dru" i prerë pak me mjeshtëri në kopshtin barok Mirabell të Fischer von Erlach. Pemët dhe gardhet përshkoheshin nga një aks i drejtë me zgjerime si sallë. Kështu, kutia formoi një homolog të ndërtesës së kështjellës me korridoret, shkallët dhe sallat e saj dhe u përdor gjithashtu në një mënyrë të ngjashme me brendësinë e kështjellës për shfaqjet e koncerteve të dhomës dhe argëtime të tjera të vogla. Sot, koshi perëndimor i Kalasë së Mirabellit përbëhet nga një "rrugë" me tre rreshta pemësh bli dimërore, të cilat mbahen në formë gjeometrike në formë kubi nga prerje të rregullta, dhe një arkadë me një kafaz hark të rrumbullakët, tuneli gardh Maria dhe fëmijët vrapojnë duke kënduar Do Re Mi.

Tulipanët e kuq në një dizajn barok shtrati lulesh në parterën e madhe të kopshtit të Kopshteve Mirabell, gjatësia e të cilit synohet në jug në drejtim të kalasë Hohensalzburg mbi qytetin e vjetër në të majtë të Salzach. Pas shekullarizimit të Kryedioqezës së Salzburgut në 1811, kopshti u riinterpretua në stilin aktual të kopshtit të peizazhit anglez nga Princi i Kurorës Ludwig i Bavarisë, me një pjesë të zonave baroke të ruajtura. 

Në 1893, zona e kopshtit u zvogëlua për shkak të ndërtimit të Teatrit të Salzburgut, i cili është kompleksi i madh i ndërtesave ngjitur në jugperëndim. Teatri Shtetëror i Salzburgut në Makartplatz u ndërtua nga firma vjeneze Fellner & Helmer, e cila u specializua në ndërtimin e teatrove, pasi Teatri i Qytetit të Ri pas teatrit të vjetër, të cilin Princi Kryepeshkop Hieronymus Colloredo e kishte ndërtuar në 1775 në vend të sallës së vallëzimit. të prishet për shkak të mangësive të sigurisë.

Gardhist Borgezian
Gardhist Borgezian

Skulpturat e "skermëve Borghesi" në hyrje të Makartplatz janë ekzaktësisht kopje të ngjashme të bazuara në një skulpturë të lashtë të shekullit të 17-të që u gjet afër Romës dhe që ndodhet tani në Luvër. Statuja e lashtë me madhësi reale e një luftëtari që lufton një kalorës quhet një gardh Borghesian. Gardhi Borghesian dallohet për zhvillimin e tij të shkëlqyer anatomik dhe për këtë arsye ishte një nga skulpturat më të admiruara në artin e Rilindjes.

Kisha e Trinisë së Shenjtë, Dreifaltigkeitskirche
Kisha e Trinisë së Shenjtë, Dreifaltigkeitskirche

Në 1694 Princi Kryepeshkop Johann Ernst Graf Thun dhe Hohenstein vendosën të ndërtonin një shtëpi të re priftërinjsh për dy kolegjet e themeluara prej tij së bashku me një kishë kushtuar Trinisë së Shenjtë, Dreifaltigkeitskirche, në kufijtë lindorë të kopshtit të atëhershëm Hannibal, i pjerrët. vend në mes të portës mesjetare dhe një pallati Mannerist Secundogenitur. Sot, sheshi Makart, ish-kopshti Hannibal, dominohet nga fasada e Kishës së Trinisë së Shenjtë që Johann Bernhard Fischer von Erlach e ngriti në mes të ndërtesave të kolegjit, shtëpisë së re të priftërinjve.

Shtëpia e Mozartit në sheshin Makart në Salzburg
Shtëpia e Mozartit në sheshin Makart në Salzburg

Në “Tanzmeisterhaus”, shtëpia nr. 8 në Hannibalplatz, një shesh në rritje, i vogël, drejtkëndor i rreshtuar përgjatë boshtit gjatësor me Kishën e Trinitetit, e cila u riemërua Makartplatz gjatë jetës së artistit që u emërua në Vjenë nga perandori Franz Joseph I. mjeshtri i kërcimit të oborrit mbajti mësime vallëzimi për aristokratët, Wolfgang Amadeus Mozart dhe prindërit e tij jetuan në një apartament në katin e parë nga viti 1773 derisa ai u transferua në Vjenë në 1781, tani një muze pasi apartamenti në Getreidegasse ku lindi Wolfgang Amadeus Mozart ishte bërë i vogël.

Kisha e Trinisë së Shenjtë të Salzburgut
Fasada e Kishës së Trinisë së Shenjtë

Ndërmjet kullave që dalin, fasada e Kishës së Trinisë së Shenjtë lëkundet në konkave në mes me një dritare të rrumbullakosur me hark me tenda, midis pilastrave të dyfishtë dhe kolonave të dyfishta të paraqitura, të bashkuara, të ndërtuara nga Johann Bernhard Fischer von Erlach nga 1694 deri në 1702. Kullat në të dy anët me këmbanat dhe gablat e sahatit. Në papafingo, stema e themeluesit me kërrabë dhe shpatë, si një atribut tradicional ikonografik i Princit Kryepeshkop Johann Ernst von Thun dhe Hohenstein, i cili ushtroi fuqinë e tij shpirtërore dhe laike. Gjiri qendror konkav fton spektatorin të afrohet dhe të hyjë në kishë.

Dreifaltigkeitskirche Tambour Dome
Dreifaltigkeitskirche Tambour Dome

Tamburi, lidhja lidhëse, cilindrike, me dritare të hapur midis kishës dhe kupolës, ndahet në tetë njësi me dritare të vogla drejtkëndëshe me anë të pilastrave delikate dyshe. Afresku i kupolës është bërë nga Johann Michael Rottmayr rreth vitit 1700 dhe tregon kurorëzimin e Marias me ndihmën e engjëjve të shenjtë, profetëve dhe patriarkëve. 

Në tavan ka një dajre të dytë shumë më të vogël, gjithashtu të strukturuar me dritare drejtkëndëshe. Johann Michael Rottmayr ishte piktori më i respektuar dhe më i ngarkuar i barokut të hershëm në Austri. Ai u vlerësua shumë nga Johann Bernhard Fischer von Erlach, sipas projekteve të të cilit Kisha e Trinitetit u ndërtua nga Princi Kryepeshkop Johann Ernst von Thun dhe Hohenstein nga 1694 deri në 1702.

Brendësia e Kishës së Trinitetit
Brendësia e Kishës së Trinitetit të Salzburgut

Dhoma kryesore ovale dominohet nga drita që shkëlqen përmes një dritareje gjysmërrethore të vendosur mbi altarin kryesor, e cila është e ndarë në drejtkëndësha të vegjël, ku drejtkëndëshat e vegjël ndahen nga ana e tyre në të ashtuquajturat xhama slug në një zhvendosje huall mjalti. Altari i lartë fillimisht vjen nga një dizajn i Johann Bernhard Fischer von Erlach. Reredos-i i altarit është një aedicula, një strukturë mermeri me pilastra dhe një kapelë harku të segmentuar të sheshtë. Trinia e Shenjtë dhe dy engjëj adhurues tregohen si një grup plastik. 

Amberi me kryqin e predikuesit është futur në kamaren e murit në të djathtë. Stomat janë në katër muret diagonale në një dysheme mermeri, e cila ka një model që thekson ovalin e dhomës. Në kriptë është një sarkofag me zemrën e ndërtuesit Princit Kryepeshkop Johann Ernst Count Thun dhe Hohenstein bazuar në një dizajn nga Johann Bernhard Fischer von Erlach.

porta e Francis Salzburgut
Francis Gate Salzburg

Gazi Linzer, rruga kryesore e zgjatur e qytetit të vjetër të Salzburgut në bregun e djathtë të Salzach, të çon duke u ngritur nga Platzl në Schallmoserstraße në drejtim të Vjenës. Menjëherë pas fillimit të Linzer Gasse në lartësinë e Stefan-Zweig-Platz Porta e Francis ndodhet në anën e djathtë, në jug, të Linzer Gasse. Porta e Francis është një kalim i lartë 2-katësh, porta e përshtatur me stil fshatar për në Stefan-Zweig-Weg për në Portin e Francis dhe për në Manastirin Capuchin në Capuzinerberg. Në kreshtën e harkut ndodhet gëzhoja e skalitur e ushtrisë me stemën e kontit Markus Sittikus të Hohenems, nga viti 1612 deri në 1619 principeshkvi i arfondacionit të Salzburgut, ndërtuesi i Portës së Françeskut. Mbi gëzhojën e ushtrisë është një reliev mbi të cilin stigmatizimi i HL. Françesku në inkuadrim me kapelë të fryrë është paraqitur, nga viti 1617.

Mburoja e hundës në Linzer Gasse Salzburg
Mburoja e hundës në Linzer Gasse Salzburg

Fokusi i fotografisë së bërë në Linzer Gasse është te kllapat e hekurit të farkëtuar, të njohura edhe si mburojat e hundës. Mburojat e hundës artizanale janë bërë prej hekuri nga farkëtarët që në mesjetë. Artizanati i reklamuar tërhiqet vëmendjen me simbole të tilla si një çelës. Esnafët janë korporata zejtarësh që u krijuan në mesjetë për të mbrojtur interesat e përbashkëta.

Brendësia e Kishës së Sebastianëve të Salzburgut
Brendësia e Kishës së Sebastianëve

Në Linzer Gasse nr. 41 është Kisha e Sebastianëve që është me anën e saj të gjatë juglindore dhe kullën e saj të fasadës në linjë me Linzer Gasse. Kisha e parë e Shën Sebastianit daton në vitet 1505-1512. Ajo u rindërtua nga 1749-1753. Altari i lartë në absidën e rrumbullakët të tërhequr ka një strukturë mermeri paksa konkave me tufa pilastrash, një palë shtylla të paraqitura, entablaturë e drejtë me gunga dhe majë volute. Në qendër një statujë me Marinë me fëmijën rreth vitit 1610. Në fragment ka një reliev të Shën Sebastianit të vitit 1964. 

Portali Sebastian Varrezat e Salzburgut
Portali Sebastian Varrezat e Salzburgut

Qasja në varrezat Sebastian nga Linzer Straße është midis korit të Kishës Sebastian dhe Altstadthotel Amadeus. Një portal me hark gjysmërrethor, i cili kufizohet me pilastra, tablo dhe majë të vitit 1600 me një gable të fryrë, e cila përmban stemën e themeluesit dhe ndërtuesit, Princit Kryepeshkop Wolf Dietrich.

Varrezat e Sebastianëve
Varrezat e Sebastianëve

Varrezat e Sebastianit lidhen me veri-perëndim të Kishës Sebastian. Ajo u ndërtua nga 1595-1600 në emër të Princit Kryepeshkop Wolf Dietrich në vend të një varreze që kishte ekzistuar që nga fillimi i shekullit të 16-të, sipas modelit italian Campi Santi. Camposanto, italisht për "fushë e shenjtë", është emri italian për një varrezë të mbyllur në formë oborri me një hark të hapur nga brenda. Varrezat e Sebastianit janë të rrethuara nga të gjitha anët me arkada shtyllash. Arkadat janë të harkuar me qemer në ijë midis brezave të harkuar.

varri i mozartit Salzburg
Varri i Mozartit në Salzburg

Në fushën e varrezave të Sebastianit pranë shtegut për në mauzole, entuziast i Mozartit Johann Evangelist Engl kishte ndërtuar një varr ekspozues që përmbante varrin e familjes Nissen. Georg Nikolaus Nissen pati një martesë të dytë me Constanze, Mozartin e ve. Babai i Mozartit Leopold megjithatë u varros në të ashtuquajturin varr komunal me numrin 83, sot varri Eggersche në anën jugore të varrezave. Wolfgang Amadeus Mozart prehet në Shën Marks në Vjenë, nëna e tij në Saint-Eustache në Paris dhe motra Nannerl në Shën Pjetër në Salzburg.

Mynih Kindl i Salzburgut
Mynih Kindl i Salzburgut

Në cep të ndërtesës në cep të Dreifaltigkeitsgasse / Linzer Gasse, i ashtuquajturi "Münchner Hof", një skulpturë është ngjitur në skajin e spikatur në katin e parë, që përshkruan një murg të stilizuar me krahë të ngritur, me dorën e majtë që mban një libër. Stema zyrtare e Mynihut është një murg që mban një libër betimi në dorën e majtë dhe bën një betim në të djathtë. Stema e Mynihut njihet si Münchner Kindl. Münchner Hof qëndron aty ku qëndronte bujtina më e vjetër e birrës në Salzburg, "Goldenes Kreuz-Wirtshaus".

Salzach në Salzburg
Salzach në Salzburg

Salzach derdhet në veri në Inn. Ajo ia detyron emrin e saj transportit të kripës që vepronte në lumë. Kripa nga Hallein Dürrnberg ishte burimi më i rëndësishëm i të ardhurave për kryepeshkopët e Salzburgut. Salzach dhe Inn shtrihen në kufirin me Bavarinë ku kishte edhe depozita kripe në Berchtesgaden. Të dyja rrethanat së bashku formuan bazën për konfliktet midis Kryepeshkopatës së Salzburgut dhe Bavarisë, të cilat arritën kulmin e tyre në 1611 me pushtimin e Berchtesgaden nga Princi Kryepeshkop Wolf Dietrich. Si rezultat, Maksimiliani I, Duka i Bavarisë, pushtoi Salzburgun dhe detyroi Princin Kryepeshkop Wolf Dietrich të abdikonte.

Kulla e Bashkisë së Salzburgut
Kulla e Bashkisë së Salzburgut

Përmes harkut të bashkisë ju kaloni në sheshin e bashkisë. Në fund të sheshit të bashkisë, kulla e bashkisë qëndron në boshtin anësor të fasadës rokoko të ndërtesës. Kulla e bashkisë së vjetër ngrihet nga pilastra gjigantë mbi kornizë me pilastra qoshe. Mbi kullë është një kambanore e vogël gjashtëkëndore me një kube shumëpjesëshe. Kulla e kambanës përmban dy kambana më të vogla të shekujve 14 dhe 16 dhe një kambanë të madhe të shekullit të 20-të. Në mesjetë, banorët vareshin nga kambana, pasi ora e kullës u shtua vetëm në shekullin e 18-të. Këmbana u dha banorëve ndjenjën e kohës dhe u bie në rast zjarri.

Salzburg Alter Markt
Salzburg Alter Markt

Alte Markt është një shesh drejtkëndor që preket në anën e ngushtë veriore nga rruga Kranzlmarkt-Judengasse dhe që zgjerohet në formë drejtkëndore në jug dhe hapet drejt banesës. Sheshi është i përshtatur nga një rresht i mbyllur i shtëpive madhështore të qytetit 5-6-katëshe, shumica e të cilave janë mesjetare ose të shekullit të 16-të. Shtëpitë janë pjesërisht 3- deri në 4-, pjesërisht 6- deri në 8-boshte dhe kryesisht kanë dritare parapete drejtkëndëshe dhe streha të profilizuara. 

Përcaktues për karakterin e hapësirës është mbizotërimi i fasadave të holla të suvatuara me tenda dritaresh të drejta, dekor në stilin e pllakave apo dekor delikat të shekullit të 19-të. Stili i pllakave Josephine përdorte ndërtesat e thjeshta në periferi, të cilat kishin shpërbërë rendin tektonik në shtresa muresh dhe pllakash. Në mes të sheshit intim në Alter Markt qëndron shatërvani i dikurshëm i tregut, kushtuar Shën Florianit, me një kolonë Floriani në mes të shatërvanit.

Pellgu tetëkëndor i pusit i bërë nga mermeri Untersberg u ndërtua në vitin 1488 në vend të një pusi të vjetër të tërheqjes pasi një tub uji të pijshëm ishte ndërtuar nga Gersberg mbi urën e qytetit në tregun e vjetër. Grila spirale e zbukuruar, e pikturuar në shatërvan, daton në vitin 1583, tendat e së cilës përfundojnë me groteska të bëra prej llamarine, dhia dhie, zogjsh, kalorës dhe koka.

Alte Markt është një shesh drejtkëndor që preket në anën e ngushtë veriore nga rruga Kranzlmarkt-Judengasse dhe që zgjerohet në formë drejtkëndore në jug dhe hapet drejt banesës. 

Sheshi është i përshtatur nga një rresht i mbyllur i shtëpive madhështore të qytetit 5-6-katëshe, shumica e të cilave janë mesjetare ose të shekullit të 16-të. Shtëpitë janë pjesërisht 3 deri në 4, pjesërisht 6 deri në 8 boshte dhe kryesisht kanë dritare me parapet drejtkëndëshe dhe streha të profilizuara. 

Përcaktues për karakterin e hapësirës është mbizotërimi i fasadave të holla të suvatuara me tenda dritaresh të drejta, dekor në stilin e pllakave apo dekor delikat të shekullit të 19-të. Stili i pllakave Jozefine përdori ndërtesat e thjeshta në periferi, të cilat kishin shpërbërë rendin tektonik në shtresa muresh dhe pllakash. Muret e shtëpive ishin zbukuruar me shirita pilastrash në vend të pilastrave të mëdhenj. 

Në mes të sheshit intim në Alter Markt qëndron shatërvani i dikurshëm i tregut, kushtuar Shën Florianit, me një kolonë Floriani në mes të shatërvanit. Pellgu tetëkëndor i pusit i bërë nga mermeri Untersberg u ndërtua në vitin 1488 në vend të një pusi të vjetër të tërheqjes pasi një tub uji të pijshëm ishte ndërtuar nga Gersberg mbi urën e qytetit në tregun e vjetër. Gersberg ndodhet në një pellg jugperëndimor midis Gaisberg dhe Kühberg, i cili është një kodër veriperëndimore e Gaisberg. Grila spirale e zbukuruar, e pikturuar në shatërvan, daton në vitin 1583, tendat e së cilës përfundojnë me groteska të bëra prej llamarine, dhia dhie, zogjsh, kalorës dhe koka.

Në nivelin e Florianibrunnen, në anën lindore të sheshit, në shtëpinë nr. 6, është farmacia e vjetër e oborrit të princit-kryepeshkopit, e themeluar në vitin 1591 në një shtëpi me korniza dritaresh në stilin e vonë barok dhe çati me kulme kulmore nga mesi i shekullit të 18-të.

Farmacia e vjetër e oborrit të princit-kryepeshkopit në katin e parë ka një ballinë dyqani me 3 akse rreth vitit 1903. Farmacia e ruajtur, dhomat e punës së farmacisë, me rafte, tavolinë recetash si dhe enët dhe pajisjet e shekullit të 18-të janë rokoko. . Të farmaci fillimisht ishte vendosur në shtëpinë fqinje nr.7 dhe ishte transferuar vetëm në vendndodhjen e saj aktuale, shtëpia nr. 6, në 1903.

Kafe Tomaselli në Alter Markt nr. 9 në Salzburg u themelua në vitin 1700. Është kafeneja më e vjetër në Austri. Johann Fontaine, i cili erdhi nga Franca, iu dha leja për të shërbyer çokollatë, çaj dhe kafe në Goldgasse aty pranë. Pas vdekjes së Fontaine, kasaforta e kafesë ndërroi duart disa herë. Në 1753, kafeneja Engelhardsche u mor nga Anton Staiger, mjeshtri i oborrit të Kryepeshkopit Siegmund III. Konti Schrattenbach. Në 1764 Anton Staiger bleu banesën "Abraham Zillnerische në cepin e tregut të vjetër", një shtëpi që ka një fasadë me 3 boshte përballë Alter Markt dhe një fasadë me 4 boshte përballë Churfürststrasse dhe u pajis me një mur të pjerrët përdhes dhe kornizat e dritareve rreth vitit 1800. Staiger e ktheu kafenenë në një ambient elegant për klasën e lartë. Gjithashtu frekuentonin anëtarët e familjeve Mozart dhe Haydn Kafe Tomaselli. Carl Tomaselli e bleu kafenenë në 1852 dhe hapi kioskën Tomaselli përballë kafenesë në 1859. Portiku u shtua në 1937/38 nga Otto Prossinger. Pas Luftës së Dytë Botërore, amerikani e operoi kafenenë me emrin Kafeneja e rrugës së katërt të dytë.

Monumenti i Mozartit nga Ludwig M. Schwanthaler
Monumenti i Mozartit nga Ludwig M. Schwanthaler

Ludwig Michael von Schwanthaler, pasardhësi i fundit i familjes së skulptorit të Austrisë së Epërme Schwanthaler, krijoi monumentin e Mozartit në 1841 me rastin e 50-vjetorit të vdekjes së Wolfgang Amadeus Mozart. Skulptura prej bronzi pothuajse tre metra e lartë, e hedhur nga Johann Baptist Stiglmaier, drejtor i shkritores mbretërore të mineralit në Mynih, u ngrit më 4 shtator 1842 në Salzburg në mes të asaj që në atë kohë ishte Michaeler-Platz.

Figura klasike e bronzit tregon një Mozart në një pozicion kontrapostal, fund dhe pallto bashkëkohore, majë shkruese, fletë muzikore (rrotullim) dhe kurorë dafine. Alegoritë e ekzekutuara si relieve bronzi simbolizojnë veprën e Mozartit në fushën e kishës, koncerteve dhe muzikës së dhomës, si dhe operës. Mozartplatz-i i sotëm u krijua në 1588 duke shkatërruar shtëpi të ndryshme të qytetit nën kryepeshkopin Wolf Dietrich von Raitenau. Shtëpia Mozartplatz 1 është e ashtuquajtura Rezidenca e Re, në të cilën ndodhet Muzeu i Salzburgut. Statuja e Mozartit është një nga temat më të famshme të kartolinave në qytetin e vjetër të Salzburgut.

Drum Dome e Kollegienkirche në Salzburg
Drum Dome e Kollegienkirche në Salzburg

Pas rezidencës, kupola e daulleve të Kishës Kolegjiale të Salzburgut, e cila u ndërtua në zonën e Universitetit të Parisit Lodron nga viti 1696 deri në 1707 nga Princi Kryepeshkop Johann Ernst Graf von Thun dhe Hohenstein bazuar në dizajnet e Johann Bernhard Fischer von Erlach nën mbikëqyrjen e muratori i oborrit Johann Grabner ndahet tetëkëndor me shufra të dyfishta.

Pranë kupolës së daulleve janë kullat me balustra të Kishës Kolegjiale, në cepat e së cilës mund të shihni statuja. Një fanar, një strukturë e rrumbullakët e hapur, është vendosur në kupolën e daulles mbi syrin e kupolës. Në kishat barok, një fanar pothuajse gjithmonë formon fundin e një kube dhe përfaqëson një burim të rëndësishëm të dritës së nënshtruar të ditës.

Sheshi i Rezidencës Salzburg
Sheshi i Rezidencës Salzburg

Residenzplatz u krijua nga Princi Kryepeshkop Wolf Dietrich von Raitenau duke hequr një rresht të shtëpive të qytetit në Aschhof rreth vitit 1590, një shesh më të vogël që korrespondon me ndërtesën kryesore të sotme Hypo në Residenzplatz, e cila mbulonte rreth 1,500 m², dhe varrezat e katedrales, e cila ishte në veri. katedralja e vendosur. Si zëvendësim për varrezat e katedrales, varrezat e Sebastianit u krijuan pranë kishës së Shën Sebastianit në bregun e djathtë të qytetit të vjetër. 

Përgjatë Aschhof-it dhe drejt shtëpive të qytetit, rreth varrezave të katedrales në atë kohë kalonte një mur i fortë, muri i kështjellës, i cili përfaqësonte kufirin midis qytetit princëror dhe vendbanimit. Edhe Wolf Dietrich e zhvendosi këtë mur mbrapsht drejt katedrales në vitin 1593. Kështu u krijua sheshi përballë rezidencës së vjetër dhe të re, që atëherë quhej sheshi kryesor.

Ndërtesa e harkut të gjykatës
Harqet e Gjykatës që lidhin sheshin e katedrales me Franziskaner Gasse

I ashtuquajturi Wallistrakt, i cili sot strehon një pjesë të Universitetit Paris-Lodron, u themelua në vitin 1622 nga Princi Kryepeshkop Paris Count von Lodron. Ndërtesa u emërua Wallistrakt nga banorja Maria Franziska konteshë Wallis. 

Pjesa më e vjetër e traktit Wallis është e ashtuquajtura ndërtesa e harkut të oborrit me një fasadë trekatëshe që formon murin perëndimor të sheshit të katedrales. Katet ndahen me shirita horizontalë të rrafshët të dyfishtë, të suvatuar, mbi të cilët ulen dritaret. Fasada e rrafshët theksohet vertikalisht nga pilastrat e këndit të zhveshur dhe akset e dritareve. 

Kati i madh i godinës së harkut të gjykatës ishte në katin e 2-të. Në veri kufizohet në krahun jugor të rezidencës, në jug me kryebeunë e Shën Pjetrit. Në pjesën jugore të ndërtesës së harkut të gjykatës ndodhet Muzeu i Shën Pjetrit, pjesë e Muzeut DomQuartier. Apartamentet e princit-kryepeshkopit të Wolf Dietrich ishin vendosur në këtë zonë jugore të ndërtesës së harkut të oborrit. 

Arkadat janë një sallë shtyllash me 3 boshte, 2-katëshe që u ndërtua në vitin 1604 nën kryepeshkopin Wolf Dietrich von Raitenau. Harqet e oborrit lidhin Domplatz me aksin Franziskanergasse Hofstallgasse, i cili shkon në mënyrë ortogonale me fasadën e katedrales dhe përfundoi në 1607. 

Përmes harqeve të oborrit, nga perëndimi hyhej në oborrin e kishës së katedrales, sikur përmes një harku triumfal. Porta triumphalis, e cila fillimisht ishte menduar të hapej me pesë harqe në sheshin e katedrales, luajti një rol në fund të procesionit të princit-kryepeshkopit.

Katedralja e Salzburgut është shenjtëruar në hll. Rupert dhe Virgil. Patronazhi festohet më 24 shtator, ditën e Shën Rupertit. Katedralja e Salzburgut është një ndërtesë baroke që u përurua në 1628 nga Princi Kryepeshkopi Paris Count von Lodron.

Kalimi është në pjesën lindore, ballore të katedrales. Mbi vendkalimin është kupola e katedrales me tambur 71 metra të lartë me pilastra qoshe dhe dritare drejtkëndore. Në kube ka tetë afreske me skena nga Dhiata e Vjetër në dy rreshta. Skenat lidhen me skenat e Mundimeve të Krishtit në naos. Midis rreshtave të afreskeve është një rresht me dritare. Përfaqësimet e katër ungjilltarëve mund të gjenden në sipërfaqet e segmentit të kupolës.

Mbi shtyllat e kalimit të pjerrët ka varëse trapezoidale për të kaluar nga planimetria katrore e kalimit në daulle tetëkëndëshe. Kupola ka formën e një qemeri manastiri, me një sipërfaqe të lakuar që ngushtohet drejt majës mbi bazën tetëkëndore të daulles në secilën anë të poligonit. Në kulmin qendror ka një strukturë të hapur mbi syrin e kupolës, fenerin, në të cilin Fryma e Shenjtë ndodhet si një pëllumb. Kalimi merr pothuajse të gjithë dritën nga feneri i kupolës.

Në Katedralen e Salzburgut, drita e korit njënefësh shkëlqen, në të cilën është zhytur altari i lartë në këmbë të lirë, një strukturë prej mermeri me pilastra dhe një kapelë të lakuar, të fryrë. Pjesa e sipërme e altarit të lartë me kapelë trekëndore të fryrë është e përshtatur nga volat e pjerrëta dhe kariatide. Paneli i altarit tregon ringjalljen e Krishtit me Hll. Rupert dhe Virgil në fragment. Në mensa, në tryezën e altarit, ndodhet një relikare e Shën Rupertit dhe Virgjilit. Rupert themeloi Shën Pjetrin, manastirin e parë të Austrisë, Virgjili ishte abati i Shën Pjetrit dhe ndërtoi katedralen e parë në Salzburg.

Naosi i Katedrales së Salzburgut është me katër gji. Naosi kryesor shoqërohet në të dy anët nga një varg kapelash dhe oratoriesh sipër. Muret janë të strukturuara nga pilastra të dyfishtë në rregull të madh, me boshte të lëmuara dhe kapitele të përbëra. Mbi pilastrat ka një tablo rrethore, me gunga, mbi të cilën mbështetet qemerja e tytës me shirita të dyfishtë.

Një kthesë është vizatimi i një qoshe horizontale rreth një zgjatjeje vertikale të murit, duke tërhequr një qoshe mbi një komponent të spikatur. Me termin entablaturë kuptohet tërësia e elementeve strukturore horizontale mbi shtylla.

Në ndarjet ndërmjet pilastrit dhe tablosë ka harqe të larta me hark, ballkone të spikatura që mbështeten në konzola me voluta dhe dyer oratorie dypjesëshe. Oratoriot, dhoma të vogla të veçanta lutjesh, ndodhen si trung në galerinë e naosit dhe kanë dyer për në dhomën kryesore. Një oratori zakonisht nuk është e hapur për publikun, por është e rezervuar për një grup të caktuar, për shembull klerik, anëtarë të rendit, vëllazëri ose besimtarë të shquar.

Krahët tërthor njënefësh dhe kori lidhin secili në një zgjedhë drejtkëndëshe me kryqëzimin katror në një gjysmërreth. Në konka, absida gjysmërrethore, e korit, 2 nga 3 katet e dritareve janë të kombinuara me pilastra. Kalimi në kryqëzimin e neosit kryesor, krahëve tërthor dhe korit është i shtrënguar nga shtresa të shumta pilastrash.

Trikonchos janë përmbytur me dritë, ndërsa neosi është në gjysmë errësirë ​​për shkak të ndriçimit të vetëm indirekt. Ndryshe nga një planimetri si kryq latin, në të cilin një nef i drejtë në zonën e kalimit përshkohet në kënd të drejtë nga një transept po ashtu i drejtë, në korin trekonkash, trikonchos, tre konka, pra absida gjysmërrethore të së njëjtës madhësi. , në anët e një katrori janë si ky i vendosur me njëra-tjetrën në mënyrë që planimetria të ketë formën e një gjetheje tërfili.

Stuko e bardhë me motive mbizotëruese zbukuruese me të zeza në pjesët e poshtme dhe ngërçet zbukuron festolet, pamjen e zbukuruar nga poshtë harqeve, kalimet e kapelës dhe zonat e murit midis pilastrave. Stukoja shtrihet mbi entablaturën me një friz tendrile dhe formon një sekuencë fushash gjeometrike me korniza të bashkuara ngushtë në qemerin midis kordave. Dyshemeja e katedrales përbëhet nga mermeri i ndritshëm Untersberger dhe Adnet me ngjyrë të kuqe.

Kalaja e Salzburgut
Kalaja e Salzburgut

Kalaja Hohensalzburg ndodhet në Festungsberg mbi qytetin e vjetër të Salzburgut. Ai u ndërtua nga Kryepeshkopi Gebhard, një person i lumturuar i Kryedioqezës së Salzburgut, rreth vitit 1077 si një pallat romanik me një mur rrethor që rrethon majën e kodrës. Kryepeshkopi Gebhard ishte aktiv në kapelën e oborrit të Perandorit Heinrich III, 1017 – 1056, mbretit romako-gjerman, perandorit dhe dukës së Bavarisë. Në vitin 1060 ai erdhi në Salzburg si kryepeshkop. Ai iu përkushtua kryesisht krijimit të dioqezës Gurk (1072) dhe manastirit benediktin Admont (1074). 

Nga viti 1077 e tutje iu desh të qëndronte në Suabia dhe Saksoni për 9 vjet, sepse pas deponimit dhe dëbimit të Henrikut IV ishte bashkuar me mbretin kundërshtar Rudolf von Rheinfelden dhe nuk mundi të kundërshtonte Heinrich IV. në arqipeshkvinë e tij. Rreth vitit 1500, lagjet e banimit nën kryepeshkopin Leonhard von Keutschach, i cili sundonte absolutist dhe nepotist, u mobiluan me bollëk dhe kalaja u zgjerua në pamjen e saj aktuale. Rrethimi i vetëm i pasuksesshëm i kalasë u zhvillua në Luftën e Fshatarëve në 1525. Që nga laicizimi i kryepeshkopatës në 1803, kalaja e Hohensalzburgut ka qenë në duart e shtetit.

Pellgu i kuajve të Kapitelit të Salzburgut
Pellgu i kuajve të Kapitelit të Salzburgut

Tashmë në mesjetë kishte një "Rosstümpel" në Kapitelplatz, në atë kohë ende në mes të sheshit. Nën Princin Kryepeshkop Leopold Freiherr von Firmian, një nip i Princit Kryepeshkop Johann Ernst Graf von Thun dhe Hohenstein, kompleksi i ri kryqëzor me qoshe të lakuar dhe një balustradë u ndërtua në 1732 sipas një projekti nga Franz Anton Danreiter, kryeinspektori i Salzit. kopshte oborri.

Qasja për kuajt në pellgun e ujit të çon drejtpërdrejt në grupin e skulpturave, të cilat tregojnë perëndinë e detit Neptun me një treshe dhe kurorë mbi një kalë deti që derdh ujë me 2 tritona që derdhin ujë në anët, krijesa hibride, gjysma e të cilave përbëhet nga pjesa e sipërme e trupit të njeriut dhe një trupi i poshtëm i ngjashëm me peshkun, me një fin bishti, në një kamare hark të rrumbullakët në edikulë me pilaster të dyfishtë, entablaturë e drejtë dhe një majë të përkulur me vorbull, e kurorëzuar me vazo zbukuruese. Skulptura baroke lëvizëse është bërë nga skulptori i Salzburgut Josef Anton Pfaffinger, i cili gjithashtu ka projektuar shatërvanin Floriani në Alter Markt. Mbi shakullin e shikimit është një kronogram, një mbishkrim në latinisht, në të cilin shkronjat e theksuara të mëdha japin numrin e vitit si numra, me stemën e skalitur të princit Kryepeshkop Leopold Freiherr von Firmian në fushën e kabinës.

Rezidenca e shatërvanit të Herkulit në Salzburg
Rezidenca e shatërvanit të Herkulit në Salzburg

Një nga gjërat e para që shihni kur hyni në oborrin kryesor të rezidencës së vjetër nga Residenzplatz është kamari i shpellës me një shatërvan dhe Herkuli që vret dragoin nën arkadat e hajatit perëndimor. Përshkrimet e Herkulit janë monumente të artit të porositur barok që u përdorën si një medium politik. Herkuli është një hero i famshëm për forcën e tij, një figurë nga mitologjia greke. Kulti i heroit luajti një rol të rëndësishëm për shtetin, sepse apeli ndaj figurave gjysmë hyjnore përfaqësonte një legjitimim dhe mbrojtje hyjnore të garantuar. 

Përshkrimi i vrasjes së dragoit nga Herkuli u bazua në një dizajn të Princit Kryepeshkop Wolf Dietrich von Raitenau, i cili kishte rindërtuar rezidencën e re në lindje të katedrales dhe rezidencën aktuale të kryepeshkopit në perëndim të katedrales të rindërtuar kryesisht.

Salla e Konferencave në Rezidencën e Salzburgut
Salla e Konferencave Rezidenca e Salzburgut

Hieronymus Graf von Colloredo, kryepeshkopi i fundit i princit të Salzburgut përpara shekullarizimit në 1803, kishte muret e dhomave shtetërore të rezidencës të dekoruara me zbukurime të shkëlqyera në të bardhë dhe ar nga suvatori i oborrit Peter Pflauder në përputhje me shijen klasiciste të kohës.

Stufat e ruajtura të hershme të klasicizmit me pllaka datojnë nga vitet 1770 dhe 1780. Në 1803, kryepeshkopata u shndërrua në një principatë laike. Me kalimin në oborrin perandorak, rezidenca u përdor nga familja perandorake austriake si vendbanim dytësor. Habsburgët i pajisën dhomat shtetërore me mobilje nga Hofimmobiliendepot.

Salla e konferencave dominohet nga drita elektrike e 2 llambadarëve, të destinuara fillimisht për përdorim me qirinj, të varur nga tavani. Chamdeliers janë elementë ndriçues, të cilët quhen gjithashtu "Luster" në Austri, dhe të cilët me përdorimin e disa burimeve të dritës dhe xhamit për të thyer dritën prodhojnë një lojë dritash. Llambadarët përdoren shpesh për qëllime përfaqësimi në sallat e theksuara.

më i lartë