linzer торта
Linzer Torte

Во древниот Египет веќе е пронајдено печење кое може да се спореди со Linzer Torte, а колачи со состојки слични на Linzer Torte веќе биле правени во Римската империја. Долго време, колачите со бадеми беа една од луксузните намирници што можеа да си ги дозволат само благородниците.

Најстариот рецепт за Linzer Torte доаѓа од 17 век. Во 1619 година за прв пат бил послужен „Mandl Dortten“. Книгата за готвење на грофицата Ана Маргарита Саграмоса од 1653 година содржи четири рецепти со терминот „Линц“ во насловот. Првиот печатен готвач со рецепт за Linzer Torte е барокната „Нова книга за готвачи во Салцбург“ од 1718 година од Конрад Хагер, кралскиот „довор, град и пејзаж готвач“ во Салцбург.

„Добриот и сладок Lintzer Taig“ се состои од путер, бадеми, брашно, шеќер, јајца, кора од лимон и „The plied Lintzer Dorte“ е украсен со решетка, површина што покрива паркет, низ чии слободни места свети црвениот џем. . Поради решеткаста декорација, основниот волумен се појавува како мали, тесни дијаманти, рамностран паралелограми, квадрати со четири страни со еднаква должина. Дијамантот е познат и како дијамант, една од четирите бои во француската игра со карти.

Карактеристичниот дијамантски образец на Linzer Torte симболично претставува идеограм, стилизирана слика што може да претставува прогресивно вкрстено преминување на Месечината. Ромб е растение, на пр. rue, чие име доаѓа од латинскиот збор „rūta“. Дури и средно-високогерманскиот збор „rūte“ се пренесува на блескавата, симетрична четириделна цветна форма на улицата. Се користи како стилски елемент во грбовите, чиј дизајн се заснова на едноставни геометриски структури. На дијамантскиот штит, кој се користи во француската и англиската хералдика за немажени и вдовици, дијамантот е на врвот. Таквиот дијамантски штит се нарекува дамски штит.

Како да ставам убава решетка на мојот Linzertorte?

За убава решетка на Linzertorte, расукајте мали количини тесто во змии со големина на мал прст и ставете ги змиите од тесто прекрстени на џемот од колачот. Во историските книги за готвење можете да најдете уметнички обрасци за решетки за колачи кои потсетуваат на готска трака или мавритански прозорци. Во Линц, решетката често се нанесува со распрскувач на грозје или кеса за цевки, што може да потрае многу сила.

Поради високата пропорција на путер, бадеми, шеќер и лимони, како и зачини од странство кои биле додадени подоцна, Linzer Torte главно бил резервиран за богатото население долго време. Со основањето на првата фабрика за шеќер за репка во Прусија во 1801 година, Linzer Torte брзо се шири. Тортата стана достапна за големи делови од населението.

Со екстракција на шеќер од цвекло, Прусија стана независна и од увозот на шеќер од трска од странство, што беше отежнато поради континенталната бариера на Наполеон. Крстоносците го донеле шеќерот направен од шеќерна трска, „белото злато“, во Европа околу 1100 година. Сепак, шеќерот бил луксузен предмет. 1 кг шеќер имал заменлива вредност на два говедски волови. Поголемиот дел од населението мораше да ја заслади храната со мед или сируп.

Надвојводата Франц Карл Јосиф од Австрија, син на императорот Франц II./I. и татко на идниот император Франц Јозеф I, останал во Линц на патот кон Бад Ишл и со себе зел торта од Линц. Рецептот за торта дојде во САД уште во 1856 година, бидејќи Горноавстриецот Франц Холжубер од Грундберг во близина на Штајр, кој отиде во Милвоки како бенд-мајстор, прво мораше да се пробие таму како слаткар.

Путер и разјаснет путер

Прочистениот путер е кристализирана млечна маст, додека путерот е „цврста емулзија“ на вода во течна млечна маст. Поради малата содржина на вода, прочистениот путер може да се чува многу подолго од путерот на собна температура. Прочистениот путер се користи за зачувување на свеж путер.

Производство на прочистен путер

За да се направи прочистен путер, путерот внимателно се загрева и се чува течен додека коагулираниот протеин не се спушти во пената и на дното и водата испари. Бидејќи чистиот прочистен путер не содржи вода или протеини, може да се загрее многу силно, при што се задржува аромата на путерот.

Рецепт

За тестото се користеа путер, бадеми, шеќер, брашно и фини зачини, а кората од лимон беше единствениот носител на вкус на Linzer Torte долго време. Печењето се правело без квасец, односно супстанци кои развиваат јаглерод диоксид и со тоа го олабавуваат тестото.

Постарите рецепти се разликуваат од помладите по тоа што тестото содржеше прочистен путер и плочка со путер исто така беше зачукувана во тестото 5 пати, форма на подготовка што повеќе личи на подготовка на лиснато тесто отколку на кратка кора. Покрај тоа, тортата беше подготвена како таканаречен „Шесел-Дортен“. Односно, тестото се ставаше во сад, се наполни со овошје, се ставаше решетка за тесто одозгора и се пече не премногу жешко. Дуњата беше префериран фил за најстарите колачи од Линц.

Дуњата е еден од најстарите видови овошје во светот и своето име го должи на грчкиот град Ханија, кој се наоѓа на северозапад од островот Крит. Дуњата беше светиот плод на Афродита и значеше плодност и долг живот. За време на окупацијата на Крит, се вели дека Римјаните земале дуњи со себе во Римската империја.

Во старите текстови главно се наоѓа Linzer Torte направено од светло тесто, дури подоцна темното тесто Linzer стана популарно. За разлика од светлата варијанта, ова содржеше нелупени бадеми, како и дополнителни зачини како цимет, каранфилче или морско оревче. Мускатното оревче се појави во рецептите за Linzer Torte уште во 1740 година, но со текот на времето го зазеде задното место во корист на цимет, каранфилче и нови зачини.

Јохан-Конрад-Фогел-Штрасе, кој се протега во Линц од Дамецштрасе до Мартин-Лутер-Плац, во чие сливно подрачје има и производител на колачи во Линц, е именуван по франконскиот слаткар Јохан Конрад Фогел кој се оженил со слаткар од Линц во 1823 година и кој долго време се сметаше за пронаоѓач на Linzer Torte.

Состојки за Linzer Torte на Јохан Конрад Фогел

Состојките на Linzer Torte од Johann Conrad Vogel се: путер, шеќер, брашно, рендано морско оревче, рендана кора од лимон, рум, џем од рибизли.

Подготовка: Две третини од пецивото истиснете го во калап за колачи, наполнете со џемот од рибизла, покријте го со решетката од тестото и печете 50 минути на 170 степени. Оставете го да одмори најмалку 3 дена.

Во оваа торта, направена по рецепт на Јохан Конрад Фогел за љубителите на ронливи колачи, недостасуваат бадеми или јаткасти плодови, иако бадемот бил вклучен во рецептите на Linzer Torte до крајот на 19 век. Дури на почетокот на 20 век наместо бадеми се користеле лешници.

За време на Првата светска војна постоеле таканаречените „Војни Линц колачи“. Тие содржеа печена овесна каша наместо јаткасти плодови.

Во 2009 година, годината во која горноавстриската престолнина Линц на Дунав стана европска престолнина на културата, се одржа првиот ден од Linzer Torte, за време на кој се одржа натпревар за печење, на кој 133 Линцови колачи беа оценувани од жирито на експерти. Ниту една торта од Линц не беше како другата.

Победнички рецепт на натпреварот за печење Linzer Torten:

Состојки:

500 гр путер

250 гр просеан шеќер во прав

5 јајца

50 гр ситно сечкани аранзини

1 нотка сол

120 гр рендани ореви

450 гр лешници печени и изрендани

330 гр просеано брашно

1 лажичка цимет

џем од црвена рибизла

Подготовка на Linzer Torte:

Ова Linzer Torte се подготвува на следниов начин: путерот, шеќерот, јајцата и аранзините се соголуваат и се мешаат со останатите состојки. Тестото се остава да одмори на ладно место. Потоа две третини од тестото се ставаат во калап за колачи и се премачкуваат со џем од рибизла. Од последната третина од тестото над колачот се шири решетка.

Она што е впечатливо кај овој рецепт е тоа што е додадена прстофат сол и од вообичаените зачини е вклучен само цимет. Ситно сечканите аранзини, захаросани, исечени на коцки кора од горчливи портокали, веќе се опишани во „100-те класични јадења на Австрија„ од Евалд Плачута (уредник) и Кристоф Вагнер (уредник) за Linzer Torte.

Потекло на името на Linzer Torte

Името на Linzer Torte веројатно се враќа на „Линзер Теиг“, што во стручните кругови значело пециво од кратки кора.

Резиме

Linzer Torte е торта направена од измешано пециво со кратка кора, таканаречено тесто Линц, со висок процент на јаткасти плодови што содржи едноставно полнење од џем, обично џем од рибизла, и традиционално се прави со решетка од тесто како горен слој.

извор

Линц колачи на поинаков начин, Waltraud Faißner, Библиотека на државниот музеј на Горна Австрија, Линц 2010 година, Verlag Bibliothek der Provinz, A-3970 Weitra, Австрија

Колку чини Linzer Torte?

Нормална големина, тежок 1 кг Linzertorte чини 23.50 € во kuk Hofbäckerei на Pfarrgasse 17, во 4020 година Линц, Австрија. Кај производителот на колачи Хојшобер на Мартин-Лутер-Плац во Линц, Linzertorte чини помеѓу 12.90 и 25 евра. Колачите имаат дијаметар од 12 до 22 см. Во Џиндрак слаткарница во Херенштрасе 22-24, во А-4020 Линц, 18 cm Linzertorte во дрвена кутија чини 20.90 € и торта од 10 cm 10.60 €.

Каде можам да го добијам најдобриот Linzer Torte?

Најдобриот Linzertorte може да се најде во кафуле во Линц. Кафе куќи со најдобри Linzer Torte се: The Џиндрак слаткарница во Херенштрасе 22-24, на kuk Hofbäckerei во Пфаргасе 17 и слаткарницата Кафе Heuschober на Мартин-Лутер-Плац во Линц.

Каков џем има во Linzer Torte?

Џемот од црвена рибизла е префериран џем на Linzer Torte. Џем од рибизли (желе од рибизла) се премачкува со лажица врз основата за колачот која е дебела два сантиметри, но не до работ. Црвените рибизли со својата свежа киселост одлично се комбинираат со раскошно користените зачини, а нивното црвенило придонесува за украсниот изглед на Linzer Torte.

Врв