Вкус на Праг

Кулинарска турнеја низ Прага

Кратката обиколка на Прага ќе ве запознае со прашката шунка со рен и кајмак, каде сè уште се прави по стар рецепт. Nakládaný Hermelín, сирење од бела мувла сервирано во масло, прекрасно оди со пивото Пилсен. Во предградието Карлин имаме компир варен во жар на еспума, шпански тип на компир пена. Назад во Стариот град, вкусуваме сочен котлет за вратот од чешка свиња со црни нозе пред да го завршиме кулинарскиот круг со кафе и чоколадо со прашки топчиња во познатата слаткарница на Франтишек Мишак.

Јадења на кулинарска турнеја низ Прага

Ја започнуваме турата со храна во Прага во доцните утрински часови во улицата Длоуха, среде стариот град на Прага. Прашката шунка со рен и Nakládaný Hermelín, чешко бело сирење послужено во масло, одлично се комбинираат со пивото Пилсен во Lokál Dlouháá. Продолжете со кратка прошетка до месарницата Наше Масо во Гурмет Пасаж Длоуха, каде што сè уште прават прашка шунка по стар рецепт. 

Одиме со трамвајската линија 8 до Карлин и се симнуваме на станицата Křižíkova, со дестинација Eska Restaurant во Форум Карлин. Таму уживаме во компир сварен во жар на еспума, шпански вид мус од компири. Од Křižíkova се возиме со метро Б назад до Стариот град, каде што ја посетуваме Кантина, 4-та станица на нашата кулинарска турнеја низ Прага.

Во просториите на поранешна банка дегустираме шницли од свински врат и свинско месо со кисела зеленчук. Ова е придружено со темно, чешко пиво Козел Лагер, свежо извадено од резервоарот. Конечно, одиме во познатата слаткарница на Франтишек Мишак на улицата Водичкова, реновирана во 2008 година. Таму уживаме во кафето и топлото чоколадо со пециво и прашки топки.

О: Локал Длоухаа

Прашка шунка со рен и крем
Прашка шунка со рен и крем

Прашката шунка првпат била направена во 1857 година од страна на Франтишек Звежина со лекување, пушење и готвење на цела свинска нога без коски, а потоа именувајќи ја Pražská šunka во чест на неговиот град. Прашката шунка и денес ја произведува Наше масо во Длоуха по стар рецепт.

Nakládaný Hermelín, кисела хермелин
Nakládaný Hermelín, кисела хермелин

Nakládaný Hermelín, кисела хермелин, типично чешко сирење, има облога од бела мувла слична на Камембер. Хермелин доаѓа од Седлчани во Централна Бохемија, внатре е полнет со лук, кромид и зачини и кисела во масло. Nakládaný Hermelín се служи во маринадата со масло со цврст чешки селски леб. Совршено оди со типично горкото пиво Пилсен.

Резервоар со пиво Пилснер во пабот Длоуха.
Резервоар со пиво Пилснер во пабот Длоуха.

Pilsner Urquell се произведува во Пилсен од 1842 година. Pilsner Urquell беше првото пиво произведено во стилот на пиво во Пилсен, пиво ферментирано на дното со висока содржина на хмељ и максимална оригинална гравитација од 12.5 °P. За производство се користи хмељ Сааз од традиционалните области за одгледување во северна Бохемија. Од 2017 година, брендот припаѓа на јапонската пиварница Асахи пиво.

Резервоарот за пиво Pilsener во пабот Dlouháá во Прага
Pilsner Urquell Lager, im Lokál Dlouhááá frisch aus dem Tank server

Сааз хмељот му дава вкус на Pilsner Urquell. Благ и благороден со фина, земјена арома. Ароматичниот хмељ доаѓа од малиот град Жатец, чешки за Saaz, многу блиску до пиварницата Pilsner Urquell во Пилсен. Кога Џозеф Грол го сварил првиот златен Пилснер во 1842 година, тој го избрал хмељот Сааз поради нивната интензивна арома со релативно ниска горчина.

Локал Длоухаа, Dlouhá 33, 110 00 Staré Město, Tschechien

Б: Наше Масо

Касапница Наше Масо Прага
Касапница Наше Масо Прага

Naše maso е месарница во која се продава говедско месо од чешки говеда Симентал и свинско месо од прасето Přeštice, Přeštické cernostrakaté prase, чешката црнонога свиња, која главно доаѓа од регионот Пилзен, каде што старата боемска свиња со влакната била одгледувана и вкрстена по 1850 година. со увезени помодерни раси на свињи од Англија и Германија. Ова се користи за правење колбаси и чадени производи според рецепти од времето на Првата Чешка.

Наше Масо, Dlouhá 39, 110 00 Staré Město, Tschechien

В: Ресторан и Пекара Еска

Ресторан Еска и пекара Прага Карлин
Ресторан Еска и пекара Прага Карлин

Ресторанот Еска е изграден на некогашното место на историска фабрика за парни котли во прашкото предградие Каролинентал, именувана по сопругата на императорот Франц I од Австрија. Пекарата и кујната се на приземје. Заедничките простории се споделуваат со Форум Карлин, локација за настан.

Отворена кујна на ресторанот Еска во Прага Карлин
Отворена кујна на ресторанот Еска во Прага Карлин

Отворената кујна на ресторанот Еска во Прага Карлин. Се подготвуваат едноставни, но внимателни јадења со скандинавски шмек, како што се компири од пепел, компири завиткани во фолија и варени во жар.

Во пепел печен компир во крем од компири
Во пепел печен компир во крем од компири

Компир варен во жар на компир пена, еспама. Пена од компири, еспума ја измислил шпанскиот готвач Феран Адриа. Компирите сварени во солена вода се цедат, се зачинуваат и се мешаат со врело млеко, компир вода и путер и се пени во крем сифон со помош на капсула исполнета со азотен оксид.

Пилешко на скара со зелка и огрозд
Пилешко на скара со зелка и огрозд

Чешките кокошки се оригинална стара раса. Првото спомнување датира од 1205 година, кога боемската принцеза Дагмар од Данска, сопруга на данскиот крал Валдемар II, донесе стадо боемски кокошки во нејзиниот нов дом како мираз. Во минатото, киселата зелка и компирите биле основна храна на сиромашните луѓе.

Gruener Veltliner 2018 од Ота Шевчик
Gruener Veltliner 2018 од Ота Шевчик

Ота Шевчик е еден од најпочитуваните винари во Чешка. Тој одгледува 2 хектари органски лозја на југоисточна или југозападна свртена блага падина во Божетице во винарскиот регион Јужна Моравија.

Ота Шевчик е основач на Authentic Moravia Magna, здружение на природни винари од Моравија кои организираат автентичен фестивал секое лето.

Еска Ресторан и пекара, Pernerova 49, 186 00 Karlín, Tschechien

Д: Кантина

Кантина во поранешна банка во Прага
Кантина во поранешна банка во Прага

Во кул амбиентот на поранешна банка, има шалтер, мал „пазар“ со пулт за храна и поголема просторија со рустикални маси и столови. Покрај готови јадења, месото се нуди и на парчиња кои се одмеруваат пред посакуваната подготовка. Ова е придружено со свежо исцедениот темен Козел Лагер, првпат приготвен во 1874 година од семејството Рингхофер во Велке Поповице, мало чешко село во близина на Прага.

Котлети од свински врат, свинско месо и кисела зеленчук во Кантина во Прага
Котлети од свински врат, свинско месо и кисела зеленчук во Кантина во Прага

Котлетите од свински врат се сочни поради мермерот на месото и како резултат на поголемата содржина на маснотии, а исто така имаат и посилен вкус поради малку поголемата содржина на маснотии, бидејќи маснотијата е носител на вкусот. Благодарение на неговата многу висока точка на чад, свинската маст е прекрасно погодна за печење свински ескалопи до златно кафеава боја.

Кантина, Politických vězňů 1511/5, 110 00 Nové Město, Tschechien

Е: Кукрарна Мишак

Лустер во Cukarna Myšák во Прага
Лустер во Cukarna Myšák во Прага

Франтишек Мишак, кој потекнувал од скромно потекло, бил еден од најпознатите слаткари во Прага за време на Првата република. Неговото кафуле на улицата Водичкова го посетуваа значајни уметници, спортисти и политичари. Конкуренцијата беше жестока. Во негово време во Прага имало речиси 725 слаткари. Во 2008 година, оригиналниот декор на приземјето, кој беше делумно зачуван, беше реновиран од архитектот Мартин Котик. Салонот на првиот кат го следи оригиналниот распоред.

Слаткарница во Cukrárna Myšák во Прага
Слаткарница во Cukrárna Myšák во Прага

До црно-белата чоколадна коцка десно е ветрник, пециво чукс со крем од ванила, шлаг од карамела и карамел фондан како премаз, индиски, бел слез, што е слаткарница од пена шеќер со чоколадна глазура, венецек, пециво choux со крем од ванила и шеќерна глазура и од десно прашка топка, Pražská kule, со ореви и карамела. Љубителите ги ценат топчињата со сунѓер натопени во шеќерна супа, обилно попрскани со мелени кикирики и покриени со чоколадо.

Кукрарна Мишак, 710/31, Vodičkova, Nové Město, 110 00 Praha, Tschechien

Врв